Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  EREĞLİ ADLİYESİ

  EREĞLİ ADLİYESİ 


  BİNA OTURUM ALANI : Bina oturum alanı 26.415 m² dir. Bina bodrum, artı zemin ve 4 normal kattan olmaktadır. Kullanım alanı 15.849 m² dir.100 araçlık açık otoparkı ve çocuk oyun parkı vardır.

  BİNANIN BÖLÜMLERİ : Bina içerisinde 1 adet Başsavcılık odası, 1 adet Adli Yargı İlk Dereceli Adalet Komisyonu Başkan odası, 1 adet Baro Temsilciliği Odası,  14 adet Cumhuriyet Savcısı odası, 25 adet Hakim odası, 20 adet duruşma salonu, 25 adet kalem odası, İlçe Seçim Müdürlüğü, İcra Müdürlüğü Ön Bürosu, Bilgi İşlem Şefliği, Adli Sicil Bürosu, 1 adet Başmüfettiş ile 2 adet Müfettiş odası, Baro temsilciliği Birimleri, Kütüphane, Arşiv odaları, sığınak ve toplantı salonu bulunmaktadır. Binaya üç ayrı kapıdan girilmektedir. Bodrum katta bulunan Erkek, Kadın ve Çocuk nezarethanelerinin girişi ayrı olup nezarethanelerden duruşma salonlarına direk bağlantılı 2 adet merdiven vardır. Sosyal tesisi içerisinde 100 kişilik konferans salonu, kokteyl salonu, misafirhanesi ve yemekhane salonları bulunmaktadır.

  BİNA MİMARİSİ : SELÇUKLU MİMARİSİ

  HİZMETE GİRİŞ TARİHİ : 11.06.2007

  EREĞLİ ADLİYESİ TARİHÇESİ

  Kuruluşu ve tarihi eski uygarlıklar dönemine rastlayan Ereğli’de, yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgiler ışığında;

  Cumhuriyetimizin 1923 yılında ilanından önce, şer’i mahkeme esasına göre; merkezi Konya’da olmak üzere, kadılık teşkilatı olarak yargısal faaliyet gösterilmiş olup, Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte; şimdiki Alparslan mahallesi Öğretmen Abdürrahim İlköğretim okulu sokakta meskun eski cezaevi binasında adli teşkilat kurulmuş ve birkaç sene bu binada faaliyet gösterdikten sonra Ereğli’nin yerlilerinden Hacı Kamber Ağanın; şimdiki Alparslan mahallesi, Rüstem Paşa Kervansarayı önünde meskun köşkü bitişiğinde tahsis ettiği binaya taşınmış, 1952 yılına kadar da bu binada faaliyet göstermiş, bu tarihten sonra da; Kazancı mahallesindeki, Hükümet Konağı olarak kurulan şimdiki Öğretmen Evi binasının zemin katına taşınmış ve burada faaliyetine devam etmiştir.

  1955 yılında da Ağır Ceza Mahkemesi teşkilatı kurulmuştur.

  Adliyemiz, Kazancı mahallesindeki; şimdiki Öğretmen Evi binasında, 1983 yılına kadar faaliyetini sürdürdükten sonra, Namık Kemal mahallesi, bulvar caddesi üzerindeki; iş merkezinde dönüştürme, lojmanlı binasına taşınmış ve 2007 yılına kadar da bu binada hizmet vermeye devam etmiştir.

  Şimdiki Cahı Mahallesi, yeni otogar yanındaki görkemli adliye binamızın tamamlanmasından sonra, 11 Haziran 2007 tarihinde yeni binaya taşınılmış ve halen bu binada adli hizmetler verilmeye devam edilmektedir.

   

  Adres

  Cahı Mahallesi Otogar yanı Ereğli/Konya

  Telefon

  0 332 777 0033 - 0 332 710 1699

  0 332 712 6495 (adliye fax) - 0 332 710 1702 (infaz fax )

  E-Posta

  konya.ereglicbsisaretadalet.gov.tr